درباره کتابخانه - معرفی کتابخانه

معرفی کتابخانه مرکزیbook

کتابخانه مرکزی یکی از قدیمی ترین کتابخانه های غنی در سطح استان مرکزی می باشد که از سال 1350 و در مدرسه عالی مرجان به دست زنده یاد دکتر عبدالکریم قریب راه اندازی شد و تاکنون به نام کتابخانه مرکزی در راه اشاعه علم و دانش ایفای نقش می نماید. و در حوزه معاونت آموزشی و پژوهشی در راستای سیاست های دانشگاه جهت تامین منابع علمی ( فارسی و لاتین ) به منظور آگاهی رساندن در خصوص کتاب و نشریه و سرویس دهی به اعضای هیات علمی – دانشجویان و پرسنل در زمینه های علوم انسانی – فنی و مهندسی – علوم پایه و گیاهان دارویی فعالیت می نماید .

این کتابخانه دارای 2زیر مجموعه علوم پایه و فنی و مهندسی می باشد و منابع علمی این واحدها را نیز تامین می نماید.

کتابخانه علوم پایه با 8000 جلد کتاب به زبان فارسی و لاتین در رشته های فیزیک – شیمی – زیست شناسی و ... با 2 نفر پرسنل و سالن نشریات و مطالعه خواهران و برادران در ساختمان پردیس دانشگاه مستقر می باشد و کتابخانه فنی و مهندسی با 5000 جلد کتاب به زبان فارسی و لاتین با 2 نفر پرسنل در ساختمان دانشکده فنی و مهندسی در ساعات اداری ارائه خدمات می نماید.

الف – شرح وظایف کتابخانه مرکزی :

  • تهیه و جمع آوری و در دسترس قرار دادن کتب و نشریات و مجلات علمی و آموزشی مرجع مورد نیاز کتابخانه های دانشگاه .
  • اعمال نظارت بر کتابخانه های دانشکده ها
  • دریافت احتیاجات کتب درسی و تهیه و تامین آن به منظور رفع نیازمند ی های دانشجویان و اعضای هیات علمی
  • حفظ و حراست از کتب نایاب و اسناد و مدارک قدیمی موجود در کتابخانه دانشگاه
  • دریافت منابع و تامین اسناد و مدارک علمی الکترونیکی بصورت روزآمد

ویژگی های کتابخانه مرکزی

سال تاسیس : 1350

مکان : اراک – خیابان شهید بهشتی – کوی علوم – دانشگاه اراک. کتابخانه مرکزی - شماره تلفن و نمابر :0861- 2774008

در حال حاضر تعداد کارکنان کتابخانه9 نفر می باشد.

مساحت بخش مخزن کتابخانه : 1100 متر مربع

مساحت تالار مطالعه خواهران و برادارن 120 متر مربع

کتابخانه دارای بخش های زیر می باشد:

- بخش امانات: اساتید و دانشجویان برابر مقررات مربوطه می توانند به عضویت کتابخانه پذیرفته شوند . دانشجویان می توانند حداکثر سه جلد کتاب با کارت عضویت به امانت بگیرند . مراجعین از طریق کامپیوتر به منابع کتابخانه ای دسترسی آسانی دارند و با وارد کردن مشخصات کتاب شناختی در نرم افزار جامع کتابخانه ( پارس آذرخش ) می توانند کتب مورد نیاز خود را با کمک شماره بازیابی به امانت ببرند.

2- بخش سفارشات : در بخش سفارشات کتابهای مورد نظر گروههای آموزشی و اعضای هیات علمی و دانشجویان با توجه به بودجه های تخصیص داده شده از طرف معاونت آموزشی و پژوهشی تهیه می شود.

3- خدمات فنی : یکی از وظایف کتابخانه مرکزی فهرست نویسی و رده بندی کتب که به روش رده بندی دیویی کتابها طبقه بندی می شوند و سپس آماه سازی شده و بارکد مربوطه برای کتاب تهیه شده و برای مراجعه کننده قابل استفاده می شوند

4- بخش مرجع : کتابخانه مرکزی حدود 12000جلد کتاب به زبانهای فارسی ، انگلیسی و عربی می باشد .

5- بخش نشریات : بخش نشریات نشریه فارسی اشتراک داشته و نشریات لاتین با توجه به سهمیه ارزی معاونت پژوهشی دانشگاه خریداری و در دسترس مراجعین قرار می گیرد.

6- سالن مطالعه : در دو بخش مجزا( برادران و خواهران) جهت ایجاد فضای مناسب مطالعه در ساختمان اصلی کتابخانه مرکزی استقرار دارد.

7- مرکز اطلاع رسانی : دراین مرکز با استفاده از تکنولوژی های نوین اطلاع رسانی و فن آوری های جدید اطلاعاتی از قبیل دسترسی به اطلاعات علمی روزآمد با بکار گیری شبکه های کامپیوتری و نرم افزارها و لوح های فشرده – عضویت پایگاههای اطلاعاتی لاتین و فارسی از خارج و داخل کشور –اشتراك كتب الكترونيكي – اشتراک بانکهای اطلاعاتی از ناشرین معتبر بین المللی با سهمیه ارزی معاونت محترم پژوهشی دانشگاه ، بستری مناسب جهت دسترسی به منابع علمی مورد نیاز اعضای محترم هیات علمی دانشجویان مقطعتحصیلات تکمیلی و کارشناسی کلیه رشته ها را فراهم می سازد. این مرکز طرح تامین مدارک و اسناد علمی از خارج کشور را بصورت الکترونیکی انجام داده و با اشاعه اطلاعات علمی جامعه دانشگاهی را بسوی فرهنگ استفاده از منابع الکتروینکی سوق می دهد.

معرفی کتابخانه دانشکده فنی و مهندسی :

مسئول کتابخانه (امرالله صفری)

وظايف :

1- تهيه ليست خريد كتب جديد فارسي و انجام كار خريد به صورت حضوري در نمايشگاه هاي كتاب و در صورت لزوم به صورت مكاتبه اي.

2- ثبت،الصاق باركد و مهر كتب جديد خريداري شده واهدايي.

3- فهرست نويسي و رده بندي كتب خريداري شده و ورود اطلاعات آنها درنرم افزار كتابخانه.

4- تهيه ليست كتب خريداري شده،براي نصب در تابلوي كتابخانه براي اطلاع مراجعين.

5- اشتراك و تمديد اشتراك مجلات فارسي مورد نياز مرتبط با علوم پايه .(واريز مبلغ،مكاتبه،پيگيري وصول،ثبت در سيستم)

6- ثبت پايان نامه هاي جديد در نرم افزاركتابخانه و امضاي فرم تحويل آنها .

7- انجام امور طرح غدير (صدور كارت عضويت استفاده از كتابخانه هاي دانشگاهاي دولتي) براي دانشجويان ارشد و دكترا، و تسويه حساب آنها.

8- پي گيري امور كتابخانه ديجيتال.

9-انجام مكاتبات امور اداري وخدماتي كتابخانه ( تهيه و تايپ آگهي هاي لازم و راهنمايي در خصوص خدمات كتابخانه ،ارسال كتب براي صحافي، پيگيري تعميرات ، نظافت،برق،درخواست كالا و خدمات مورد نياز).

مسئول امانت كتاب (مصطفي غلامي)

وظايف :

1 - ثبت نام اعضاء جديد و پرينت و توزيع كارت عضويت آنها براي امانت گرفتن كتاب.

2 - امانت كتاب به دانشجويان،اساتيد،كارشناسان آموزشي و تحويل كتابهاي بازگشته از امانت و تمديد مهلت كتب امانتي(در صورت امكان).

3 - انجام امور تسويه حساب دانشجويان با كتابخانه .

4 - ارائه خدمات مرجع و مجلات به مراجعان،و راهنمايي آنها براي جستجوي كتاب.

5- انجام امور كتب (شيرازه گسسته) براي ارسال به صحافي.